EL JEM – MATMATA – DOUZ – CHEBIKA – TOZEUR

1) EL JEM – MATMATA – DOUZ – CHEBIKA – TOZEUR – KAIRUAN SAFARI 2-DNIOWE

Wyjazd na południe przez tereny upraw drzew oliwnych do El Jem, gdzie znajduje się największe w Afryce rzymskie koloseum zbudowane w 230 r. przez cesarza Gordiana. W czasach świetności mieściło 35 tys. widzów. Odbywały się tam igrzyska, walki jeńców wojennych i chrześcijan z dzikimi zwierzętami. Przejazd przez Sfax (gaje oliwne) i Mehres (osada rybacka nad morzem) do Matmaty, gdzie w wykutych w glinianych skałach podziemnych domostwach mieszkają berberyjskie rodziny. Krajobraz jest tu iście księżycowy, nic dziwnego, że na jego tle kręcono „Gwiezdne wojny”. Przejazd do Douz – miasteczka zwanego „bramą Sahary”. To doskonała okazja, aby podziwiać niezapomniany zachód i wschód słońca nad pustynią i odbyć przejażdżkę na grzbiecie wielbłąda (dodatkowo płatne – ok. 15 dinarów). Nocleg. Drugiego dnia przejazd przez największe słone jezioro Chott El Jerid, którego wyschnięte dno w ostrych promieniach słonecznych mieni się jak tafla wody, choć wodą napełnia się tylko po obfitym deszczu. Przez resztę roku pokryte jest solnymi skorupami. Wizyta w największym mieście południa – Tozeur, gdzie bezkresne piaski pustyni sąsiadują z gwarnym i zabytkowym centrum, którego chlubą jest oryginalna średniowieczna medina zupełnie inna od tej, jaką można zobaczyć w Hammamet czy Sousse. Zachwyca także tutejsza ogromna oaza z pół milionem palm daktylowych i licznymi strumieniami.
Zwiedzanie muzeum Dar Cherait ze zbiorami sztuki arabskiej i ogromną ekspozycją przedstawiającą codzienne życie dawnych i współczesnych Tunezyjczyków (np. wnętrza pałacu beja, sceny ślubne, łaźnia itd.) Obiad w Metlaoui. Możliwość przejazdu jeepami w głąb Sahary w kierunku gór Atlas, do przepięknych oaz górskich Chebiki i Tamerzy (dodatkowo płatne – ok. 35 dinarów). Urokliwy wąwóz przecięty potokiem, soczysta zieleń palm na tle nagich skał, malownicze ruiny opuszczonej wioski i najprawdziwszy wodospad – dla takich widoków warto tu więte miasto Kairouan, zwiedzanie najstarszego i jednego z najbardziej cenionych w całej Afryce Wielkiego Meczetu. Wizyta w fabryce dywanów.

2) NABEUL I HAMMAMET

Pół-dniowa wyprawa na tradycyjny, co piątkowy „Targ Wielbłądów“ w Nabeul. Poranny wyjazd z hotelu. Na miejscy można cieszyć się urokiem miasteczka, słynącego z wyrobów ceramicznych. Można zakupić tu, oczywiście po wcześniejszym wytargowaniu ceny, różne wyroby skórzane, tradycyjne stroje, biżuterię i przyprawy. W drodze powrotnej przystanek w Hammamecie – starym mieście. Czas wolny na zwiedzanie. Powrót około południa.

3) TUNIS – KARTAGINA – SIDI BOU SAID ( 1 DZIEŃ)

Przejazd do Tunisu autostradą wśród winnic i pól uprawnych, wzdłuż pasma Atlasu Telskiego. Wizyta w stolicy Tunezji to odkrywanie jej fascynującej przeszłości i spotkanie z orientalną kulturą, kolonialnym francuskim stylem i jednocześnie niezwykłą metropolią. Zwiedzanie liczącej sobie ponad tysiąc lat mediny, czyli Starego Miasta, które jest perłą islamskiej architektury z jego słynnym meczetem Ezzitouna, zwanym Wielkim Meczetem, pięknymi gwarnymi uliczkami, w których – tak jak przed laty – tętni targowe życie. Możliwość zrobienia zakupów. Spacer po nowoczesnej i eleganckiej alei Habib Burgiby wśród straganów z kwiatami i obok monumentalnej katedry św. Vincentego a Paulo. Zwiedzanie Muzeum Bardo mieszczącego się w dawnym pałacu beja z największymi na świecie zbiorami mozaik z okresu bizantyjskiego i rzymskiego, a także z cennymi zbiorami archeologicznymi. Przejazd do historycznej Kartaginy – jednego z najstarszych miast świata z malowniczo położonymi ruinami z okresu fenickiego i pozostałościami po rzymskich domostwach, rezydencjach, kolumnach, akweduktach, termach i amfiteatrze. Są tu także ślady obecności dawnych chrześcijan: krypta św. Perpetui i Felicyty, ruiny baptyserium i bazyliki, gdzie biskupem był św. Cyprian, katedra św. Ludwika, eksponaty w Muzeum Starochrześcijańskim. Zwiedzanie Sidi Bou Said – czarującego miasteczka na nadmorskiej skarpie, utrzymanego w niebiesko-białej tonacji. W ostatnim stuleciu była to mekka artystów i filozofów, dziś oczarowuje turystów przepiękną architekturą, malowniczą zatoką, klimatem tutejszych kawiarni. Spacer po wąskich brukowanych uliczkach, pomiędzy pięknymi białymi willami, odpoczynek w jednej ze znanych kafejek, gdzie na tle lazurowej zatoki można delektować się najlepszą w Tunezji zieloną herbatą z miętą i pinią. Wieczorem powrót do hotelu na kolację. Gwarantujemy opiekę przewodnika, klimatyzowany autokar, obiad i bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

4) PIRACKA PRZYGODA – PÓŁDNIOWY REJS STATKIEM

Rejs statkiem (stylizowanym na piracki) wzdłuż wybrzeża, świetna propozycja dla amatorów morskich kąpieli i opalania. Podczas wycieczki animacje i lunch z morskim menu.

5) MEDINA EZZAHRA ( ŚWIATŁO&DŹWIĘK)

Wspaniały wieczór spędzany w eleganckiej restauracji umilanej występami folklorystycznymi. Gwóźdź programu stanowi zapierający dech w piersiach spektakl, odbywający się na około 3 hektarowej scenie. Przedstawia on, wykorzystując muzykę i techniki High-Tech, trzy tysiące lat historii Tunezji. Odbywa is on przy udziale ponad setki aktorów i artystów. Dla naszych klientów istnieje możliwość komentarza recytowanego przez lektora w języku polskim. Jest to pierwszy tego typu spektakl w Tunezji.